PDA

View Full Version : ikan toman

evafish
05-26-2007, 01:20 PM
salam....:congrats: ada sih member kat sini minat dengan ikan toman ..kami mempunyai satu n tahun yang lalu yang berasal dari thailand dan dibeli dengan harga $140... dibela sekira-kira 2 minggu aja ..lepas tu mati tanpa sebab....:cry: sayang duit aja ...:angry: ada kawan yang beritahu bahawa ikan mereka sangat ganas dan sering digigit semasa tukar air ..justerus ikan toman tu dibuang balik ke sungai sebab takut budak-2 kecil kat rumah digigitnya.....:p ada juga yang beritahu baru-baru ni bahawa mereka pernah pancing ikan toman seberat 11 kg kat sungai .....:eek: dan sekilo dijual $6 ringgit...:top: dengar kahbar juga ,dagingnya sedap..:top:

amkri
05-26-2007, 02:14 PM
di Indonesia nasmanya gabus makcik...............sering dijadikan ikan asing...........eeuuuunak tenan....mak nyos gitu kata pak Bondan..........:D :D :D

evafish
05-26-2007, 02:16 PM
di Indonesia nasmanya gabus makcik...............sering dijadikan ikan asing...........eeuuuunak tenan....mak nyos gitu kata pak Bondan..........:D :D :D
iyah....???:eek: :eek: :eek:

andhara
05-26-2007, 04:46 PM
Kalo disini Ikan Gabus tinggal serok di kali...tapi kali Jakarta kan pada butek dan bau, apa Neng Eva mau serok Ikan Gabus disini..:D :D :D

evafish
05-26-2007, 05:37 PM
Kalo disini Ikan Gabus tinggal serok di kali...tapi kali Jakarta kan pada butek dan bau, apa Neng Eva mau serok Ikan Gabus disini..:D :D :D
aduh mak....:cry: bagi gue ia adalah ikan hiasan aja...tidak ada mood mau makannya...kolo pari kari tu bolehlah....:D :D :D

evafish
05-26-2007, 06:24 PM
ikan toman ni kat kampung gue sangat digemari oleh kaum bumiputera...boleh dimasak dengan sup durian... :D sup ni tidak berani eva coba...:p kolo sup durian ayam yg dimasak dalam buluh...sedap..:top: :top: :top: kaum cina pula hanya akan makannya selepas operation aja...sebab mereka percaya ia dapat sembuhkan luka dengan cerpat...:p selain tu ,ada pertandingan juga...:D lumayan hadiah tu..:D :D :D

adityapurnomo
05-26-2007, 07:19 PM
ikan toman stau saya pada dasarnya sama saja dengan ikan gabus, klo dikalimantan disebut haruan, namun mempunyai motif yang lebih menaan dibanding gabus. nah ikan ini hanya berukuran lebih besar (bahkan jauh lebih besar) dibanding ikan gabus/haruan dan. dulu saya pernah liat (waktu tinggal di kalimantan) dengan panjang sekitar 1m. konon kata pemancing didaerah sana ikan ini dapat mematahkan lutut kita jika ditabrak oleh ikan ini. klo masalah rasa dagingnya, sama saja dengan ikan gabus. setau saya sih seperti itu.

evafish
05-26-2007, 07:35 PM
ikan toman stau saya pada dasarnya sama saja dengan ikan gabus, klo dikalimantan disebut haruan, namun mempunyai motif yang lebih menaan dibanding gabus. nah ikan ini hanya berukuran lebih besar (bahkan jauh lebih besar) dibanding ikan gabus/haruan dan. dulu saya pernah liat (waktu tinggal di kalimantan) dengan panjang sekitar 1m. konon kata pemancing didaerah sana ikan ini dapat mematahkan lutut kita jika ditabrak oleh ikan ini. klo masalah rasa dagingnya, sama saja dengan ikan gabus. setau saya sih seperti itu.
ya memang benar tu....giginya sangat tajam..dan ganas juga...gue penah lihat orang guna ikan geri sebagai umpannya....sekali dimakannya habis separuh badan ikan geri tu...eeekkk takut..:p

ArGy2
05-26-2007, 09:55 PM
Ada sup durian :eek: :eek: Seperti apa rupa dan rasanya ?

evafish
05-27-2007, 07:23 AM
Ada sup durian :eek: :eek: Seperti apa rupa dan rasanya ?
durian in harus adalah durian masin..durian yang dicampurkan dengan garam dan dibiarkan dalam bekas seketika .(ni boleh disimpan selama beberapa tahun) sediarkan seperiuk air masak, masukan durian (suka hati . biasanya beberapa sudut besar ) lepas tu masukan cili , bawang putih , bawang merah , ikan kering dan belacan sederhana( harus ditumiskan dulu) biarkan ia masak seketika ..yang akhir sekali masukan daging ayam..coba rasa dulu, kalo tidak cukup rasa tambahkan garam dan ajinamoto sikit....siap sup durian ayam..:top: :top: :top: yang suka seafood tu boleh juga dimasakan dengan durian juga...;) selamat mencoba....:D

adityapurnomo
05-27-2007, 10:48 AM
wah, trims infonya bro

evafish
05-27-2007, 01:19 PM
wah, trims infonya bro
....:D :D :D ....

ArGy2
05-27-2007, 09:34 PM
wah, trims infonya bro

Mau langsung coba bikin boss ? Kabar2in kalo udah jadi ya :)
BTW ini bukan "bro" tapi "sis".. :suer: doi selingkuhannya si "buaya cyber" (bro andhara)... j/k bro & sis :suer: :D :D

andhara
05-27-2007, 09:40 PM
BTW ini bukan "bro" tapi "sis".. :suer: doi selingkuhannya si "buaya cyber" (bro andhara)... j/k bro & sis :suer: :D :D

Ehem..ehem...ehem...:eviltoung e: :p :cool: :eek: :cry: :( :o ;) :confused: :) :mad: :angry: :D :D :D

evafish
05-27-2007, 10:37 PM
eeh.....:eek: cik ban go udah marah..??;) :D janganlah begitu , cyber buaya tidak ada buruknya...:D boleh juga eva sama-sama temankan .....

cyber buaya jantan indonesia+ cyber buaya betina malaysia=aro mania antarabangsa
______________________________ ______________________________ ______________
hu ha ha ha...........:D :suer:

evafish
05-27-2007, 10:49 PM
bahagia eva boleh berada dalam lingkuhan si ' buaya cyber' yang selalu fikir"lurus"..:D boss pula adalah member dlm lingkuhan 'bunga perawan' yang dicipta khas oleh bro phandoyo......jaga tu ..!! ;) tenaga org mudah macam boss ni janganlah hanya tahu mengunakan'lidah' aja yah......:D :D :D :D :D

ekomp
05-28-2007, 12:30 PM
Gabus toman memang sangat galak tapi tahan banting alias cepat beradaptasi dengan lingkungannya, ane punya mendekati 1 meteran ada dibelakang rumah ada kali kecil n ane sekat tuh kalinya sehingga gabus tomannya tidak bisa kemana-mana hanya hilir m,udik aja, makan apa saja n lahap dari mie instan sampai tulang ayam mau juga

evafish
05-28-2007, 01:34 PM
Gabus toman memang sangat galak tapi tahan banting alias cepat beradaptasi dengan lingkungannya, ane punya mendekati 1 meteran ada dibelakang rumah ada kali kecil n ane sekat tuh kalinya sehingga gabus tomannya tidak bisa kemana-mana hanya hilir m,udik aja, makan apa saja n lahap dari mie instan sampai tulang ayam mau juga
eeh eeh .....:eek: ganas tu...!!kolo nak jadikan ikan hiasan mesti simpan dalam tangki air yang besar leh....:)kolo tidak susah bila digigitnya nanti...;)

andhara
05-28-2007, 09:30 PM
eeh.....:eek: cik ban go udah marah..??;) :D janganlah begitu , cyber buaya tidak ada buruknya...:D boleh juga eva sama-sama temankan .....

cyber buaya jantan indonesia+ cyber buaya betina malaysia=aro mania antarabangsa
______________________________ ______________________________ ______________
hu ha ha ha...........:D :suer:

Wah..boleh juga tuh..asal jangan jadi Buaya Buntung...:D :D :D :D :D

khusnul
05-29-2007, 07:50 AM
ikan toman ni kat kampung gue sangat digemari oleh kaum bumiputera...boleh dimasak dengan sup durian... :D sup ni tidak berani eva coba...:p kolo sup durian ayam yg dimasak dalam buluh...sedap..:top: :top: :top: kaum cina pula hanya akan makannya selepas operation aja...sebab mereka percaya ia dapat sembuhkan luka dengan cerpat...:p selain tu ,ada pertandingan juga...:D lumayan hadiah tu..:D :D :D

Wah kalo di jakarte (betawi) tuh ikan udah di bikin sayur asem gabus:D:D :suer:

phandoyo
05-29-2007, 02:01 PM
bahagia eva boleh berada dalam lingkuhan si ' buaya cyber' yang selalu fikir"lurus"..:D boss pula adalah member dlm lingkuhan 'bunga perawan' yang dicipta khas oleh bro phandoyo......jaga tu ..!! ;) tenaga org mudah macam boss ni janganlah hanya tahu mengunakan'lidah' aja yah......:D :D :D :D :D

Ada 'buaya cyber' , ada juga buaya darat ( nih gambarnya ) ....

ekomp
05-29-2007, 02:03 PM
Buaya daratnya kok siap mau pesta pora ya bro he he he

evafish
05-29-2007, 02:42 PM
Ada 'buaya cyber' , ada juga buaya darat ( nih gambarnya ) ....
:eek: :eek: :eek: dasyat......pesta makan tahunan buaya kah ni ...??...:top:;)